تبلیغات
حسابداری و اقتصاد - انوع مالیات بر ارزش افزوده
حسابداری و اقتصاد
اگر بالا نمی رویم لااقل سیبی باشیم که در افتادن اندیشه ای را بالا ببریم
●๋•برای نمایش بهتر وبلاگ لطفا از مرورگر Firefox استفاده کنید ●๋•محل تبلیغات شما (در خواست خود را در تماس با ما درج کنید)

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 11 دی 1389
سه نوع مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد: مالیات بر ارزش افزوده از نوع تولیدی؛ مالیات بر ارزش افزوده از نوع درآمدی؛ و مالیات بر ارزش افزوده از نوع مصرفی. هر كدام از این سه نوع مالیات نیز بر مبنای دو اصل مبدا یا اصل مقصد محاسبه میشوند.
در اصل مبدا؛ مالیات بر ارزش افزوده همه كالاها و خدماتی كه در كشور تولید میشوند؛ وضع میشود اما در اصل مقصد؛ مالیات بر ارزش افزوده همه كالاها و خدماتی كه در كشور مصرف میشوند؛ وضع میشود.

  • نوع تولیدی
مالیات بر ارزش افزوده از نوع تولیدی ؛ در صورتی كه از اصل مبدا استفاده شود؛ همه مخارج در تولید ناخالص داخلی (به جز مخارج دولت بابت دستمزد كه نمی تواند تحت پوشش مالیات بر ارزش افزوده قرار گیرد) را در بر میگیرد، با فرض این كه از اصل مبدا استفاده شود؛ صادرات كه منشا داخلی دارد؛ مشمول مالیات میگردد؛ اما واردات كه ارزش آن از خارج نشات می گیرد؛ ازشمول مالیات خارج میشود. بنا براین پایه مالیات بر ارزش افزوده از نوع تولیدی ؛ جمع تمام مخارج در تولید ناخالص داخلی به استثنای مخارج دستمزدی دولت است.
در مالیات بر ارزش افزوده از نوع تولیدی ؛ مالیات كلی بر فروش اعمال می شود. این نوع مالیات بر ارزش افزوده میتواند بر كالاهای مصرفی و سرمایهای اعمال شود. در این روش؛ كالاهای سرمایهای و استهلاك آنها از مالیات معاف نیستند. به خرید كالاهای سرمایهای؛ اعتبار مالیاتی تعلق نمیگیرد از این رو این مالیات انگیزه
سرمایهگذاری را تضعیف میكند.


  • نوع مصرفی
در مالیات بر ارزش افزوده از نوع مصرفی؛ علاوه بر استهلاك ؛ مخارج مربوط به كالاهای سرمایه ای نیز از شمول پایه مالیاتی خارج میشود. با كاهش هزینه های سرمایه ای از تولید ؛ آنچه باقی میماند؛ برابر ارزش كالاهای مصرفی تولید شده است. نظام مالیات بر ارزش افزوده هایی كه در كشورهای عضو جامعه اروپا مورد استفاده قرار می گیرد؛ از این نوع است.
گرایش برخی از كشورهای در حال توسعه نیز به سمت استفاده از این روش است؛ به خصوص به علت معاف بودن كالاهای سرمایه ای از مالیات كه انگیزه برای سرمایه گذاری بیشتر را به وجود می آورد. استفاده از این روش در عمل نسبت به دو روش دیگر؛ از سهولت بیشتری برخوردار است

  • نوع درآمدی
مالیات بر ارزش افزوده از نوع درآمدی ؛ استهلاك را در بر نمی گیرد و به این ترتیب ؛ مخارج سرمایه ای خالص را شامل می شود . پایه این مالیات ؛ مجموعه درآمد پرداختی به عوامل ؛ پس از كسر مخارج دستمزدی دولت است. به همین دلیل نیز نام آن ؛ مالیات بر ارزش افزوده از نوع درآمدی است به طور كلی در این نوع مالیات بر ارزش افزوده ؛ پایه كلی مالیات ؛ متناسب با درآمد عوامل تولید است.
مالیات بر ارزش افزوده از نوع درآمد؛ با مالیات بر ارزش افزوده از نوع مصرف تفاوت دارد؛ زیرا در نوع اول ؛ بنگاه مجاز است استهلاك را كم كند؛ اما در نوع دوم ؛ مجاز به كسر سرمایه گذاری ناخالص است.
مالیات بر ارزش افزوده از نوع درآمدی ؛ به اندازه تفاوت سرمایه گذاری ناخالص و استهلاك ؛ بیشتر از مالیات بر ارزش افزوده از نوع مصرفی است.

مقایسه سه نوع مالیات بر ارزش افزوده

در میان سه نوع مالیات؛ مالیات بر ارزش افزوده از نوع تولیدی؛ وسیعترین پایه مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده از نوع مصرفی؛ كمترین پایه مالیاتی را ایجاد می كند.
چون مالیات تولیدی؛ خریدهای ناخالص كالاهای سرمایهای (بدون مستثنی كردن استهلاك) را شامل میشود؛ موانعی در برابر سرمایه گذاری ایجاد می كند و در صورتی كه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده به روش صورت حساب انجام گیرد؛ در مورد آن دسته از فعالیت ها كه موفق به انتقال بخشی ازهزینه های سرمایهای خود به بعد شوند؛ وضع این مالیات بر كالاهای سرمایهای؛ منجر به مالیات چند مرحلهای میشود كه در مالیات بر ارزش افزوده از نوع درآمدی؛ این مساله در حد كمتری به وجود میآید.
در میان این سه روش؛ مالیات بر ارزش افزوده از نوع مصرفی كه كمترین پایه مالیاتی را ایجاد می كند یك مالیات عمومی بر مصرف است (در صورتی كه از اصل مبدا استفاده شود؛ خالص صادرات را نیز در بر می گیرد) بنابراین ؛ در میان سه روش ؛ بیشتر كشورها معمولا این روش را بر میگزینند.
البته استفاده از این روش ؛ بالاترین نرخ مالیات را برای ایجاد بازده درآمدی مطلوب لازم دارد و به همین علت برخی كشورها كوشش می كنند مبنای مالیات بر ارزش افزوده از نوع مصرفی را به وسیله مالیات پذیركردن بخشی از كالاهای سرمایه ای گسترش دهند.
طبقه بندی: مالیات بر ارزش افزوده، 
برچسب ها: انوع مالیات بر ارزش افزوده،
ارسال توسط دیگه نمیخوام بدونی!
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر خود را در رابطه با وبلاگ ما بگویید.


تبلیغات


حسابداری و اقتصاد
افراد آنلاین
مترجم وبلاگ
حسابداری و اقتصاد

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار