تبلیغات
حسابداری و اقتصاد - تاریخچه حسابرسی در ایران
حسابداری و اقتصاد
اگر بالا نمی رویم لااقل سیبی باشیم که در افتادن اندیشه ای را بالا ببریم
●๋•برای نمایش بهتر وبلاگ لطفا از مرورگر Firefox استفاده کنید ●๋•محل تبلیغات شما (در خواست خود را در تماس با ما درج کنید)

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 18 آذر 1389
حسابرسی به عنوان یك حرفه، یك تخصص و یك رشته، عمر نسبتا كوتاهی دارد كه به زحمت به بیش از یكصد سال می رسد. اما همزمان با تحولات شتاب آمیز یكصد سال گذشته حرفه حسابرسی نیز به سرعت خود را با شرایط زمان تطبیق داده و به عنوان یك دانش تخصصی مطرح شده است.

فرایند تكاملی حسابرسی با بكارگیری علوم و فنونی مانند آمار و ریاضیات، مدیریت و سیستم های اطلاعاتی در حسابداری و حسابرسی همراه بوده و تغییرات وسیع در تكنولوژی اطلاعات كه به گسترش فزاینده سیستم های كامپیوتری پردازش اطلاعات مالی انجامید، حسابداری را متحول و تغییرات و تحولات سریع حسابرسی را الزامی كرده است. علاوه بر وضع قوانین و مقررات فعالیت های اقتصادی، قوانین مالیاتی و تدوین استانداردهای حسابداری و حسابرسی، حسابرسی را به رشته ای پیچیده و پویا تبدیل كرده است.

نخستین باری كه در قوانین ایران به موضوع حسابرسی اشاره شد قانون تجارت مصوب 1311 است كه طی آن مقرر شد مجمع عمومی هر شركت سهامی یك یا چند بازرس جهت رسیدگی به حساب ها و اسناد و مدارك شركت انتخاب نماید.

استفاده از خدمات حسابداران خبره در امر حسابرسی مالیاتی نخستین بار در قانون مالیات بر درآمد 1328 عنوان شد. قانون مزبور مقرر داشت هر موقع انجمن محاسبین قسم خورده در كشور تشكیل شود وزارت دارایی مكلف است نتیجه رسیدگی محاسبین قسم خورده را در مورد حساب یا ترازنامه بازرگانان یا شركت ها بپذیرد و برای تشخیص مالیات نیاز به رسیدگی دفاتر مؤدی نخواهد بود.

علیرغم این حكم صریح قانون، اقدام عملی قابل ذكر در تشكیل مراجع حرفه ای حسابداری به عمل نیامد. در قانون مالیاتی 1335 این حكم عینا تكرار شد و آیین نامه مربوط در سال 1340 تهیه و به تصویب وزیر دارایی رسید. اساسنامه انجمن محاسبین قسم خورده سال 1342 تهیه و تصویب شد، ولی سابقه فعالیت موثری از این انجمن در دست نیست.

با تصویب قانون مالیات های مستقیم سال 1345 عملاً تكیه گاه قانون انجمن محاسبین قسم خورده فرو ریخت و این قانون مقرر داشت به منظور تعیین و معرفی حسابدارن رسمی و فراهم آوردن وسایل لازم برای بالا بردن سطح معلومات حسابداری و تهیه زمینه مساعد برای تدوین و نظارت در اجرای موازین حرفه، كانون حسابداران رسمی تشكیل شود. آیین نامه مربوط به نحوه انتخاب حسابداران رسمی در سال 1346 و اساسنامه كانون در سال 1351 به تصویب رسید و حسابداران رسمی رسیدگی به دفاتر حساب و سود و زیان و ترازنامه مؤدیان را از بعد مالیاتی، در موارد ارجاعی به عهده گرفتند.

اصلاحیه قانون تجارت (راجع به شركت های سهامی) مصوب 1347، شركت های سهامی عام را مكلف كرد به صورت های مالی خود گزارش حسابداران رسمی را ضمیمه نمایند. حسابداران رسمی نیز مكلف شدند در گزارش خود علاوه بر اظهار نظر درباره حساب های شركت، گواهی نمایند صورت های مالی تنظیم شده از طرف هیات مدیره، وضع مالی شركت را به نحو صحیح نشان می دهد. به این ترتیب، موضوع حسابرسی شركت های سهامی عام در قانون تجارت نیز جایی پیدا كرد.

در سال 1350 شركت سهامی حسابرسی كه سهام آن تماماً متعلق به دولت بود به منظور انجام خدمات حسابرسی شركت های تابعه وزارت دارایی قرار گرفت و حسابرسی اغلب شركت های دولتی متعاقباً به آن واگذار گردید.

با وجود الزامات قانونی مختلف، حسابداری در دوره مورد بحث به كندی جای پایی در جامعه ایران باز كرد. اما پیش از آن كه به عنوان یك نهاد كلی در قالب شرایط اقتصادی اجتماعی و تحت مناسبات حقوقی حاكم بر فعالیت ها و واحدهای اقتصادی ساز و كار متناسبی بیابد در مدار اقتصاد و صنعت قرار گرفت. در این دوره از لحاظ ایجاد مؤسسات، تشكل حسابداران حرفه ای و بكارگیری و تكنیك های جدید حسابرسی، پیشرفت هایی حاصل شد اما از لحاظ برقراری ضوابط اخلاقی و رفتار حرفه ای، تدوین استانداردها در ایران موفقیتی بدست نیامد.

در سال 1357 با پیروزی انقلاب اسلامی كه به مصادره شركت های متعلق به برخی سرمایه داران، ملی كردن تعدادی از صنایع و واحدها و انتخاب مدیران دولتی برای تعدادی از این واحدها انجامید، ادامه فعالیت موسسات حسابرسی موجود و بخصوص شعب موسسات حسابرسی خارجی با اشكالات جدی روبرو شد. در سال 1359، در لایحه قانونی مربوط به اصلاح پاره ای از مواد قانون مالیات های مستقیم، مواد راجع به حسابداران رسمی لغو و در نتیجه كانون حسابداران رسمی عملاً منحل گردید و تشكیل مؤسساتی را ضروری ساخت كه حسابرسی شركت ها و سایر واحدهای اقتصادی ملی یا مصادره شده را عهده دار شوند.

تشكیل مؤسسه حسابرسی سازمان صنایع ملی و سازمان برنامه مؤسسه حسابرسی بنیاد مستضعفان و مؤسسه حسابرسی شاهد در سالهای 1359 تا 1362 ناشی از این نیاز بود.

در سال 1362 موضوع ادغام مؤسسات حسابرسی بخش عمومی مطرح شد و قانون تشكیل سازمان حسابرسی به تصویب رسید. با تصویب اساسنامه قانونی سازمان در سال 1366، مؤسسات حسابرسی موجود در بخش دولتی ادغام و سازمان حسابرسی تشكیل شد.

در سال 1372 قانون «استفاده از خدمات تخصصی و حرفه ای حسابداران ذی صلاح به عنوان حسابدار رسمی» به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. به موجب این قانون، دولت می تواند حسب مورد نیاز از خدمات حسابداران رسمی در مواردی چون: حسابرسی و بازرسی قانونی شركت های سهامی عام، شركت سهامی خاص، شركت های غیرسهامی و شركت های موضوع بندهای الف و ب ماده (7) اساسنامه قانونی سازمان حسابرسی و همچنین حسابرسی مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده نماید. ضمناً در قانون فوق پیش بینی شده است كه به منظور تنظیم امور و اعتلای حرفه حسابداری و حسابرسی و نظارت بر كار حسابداران رسمی، جامعه حسابداران رسمی ایران تشكیل گردد.

در سال 74 آیین نامه «تعیین صلاحیت حسابداران رسمی و چگونگی انتخاب آنان» موضوع تبصره یك قانون فوق الذكر به تصویب هیات محترم وزیران رسید و متعاقب آن هیات تشخیص صلاحیت حسابداران رسمی توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی تعیین و معرفی گردید و این هیات فعالیت خود را با بررسی پرونده های متقاضیان عنوان حسابدار رسمی در دستور كار خود قرار داد.

در سال 1375 وزیر اقتصاد و دارایی هیاتی 10 نفره را به عنوان نخستین حسابداران رسمی معرفی نمودند كه ظرف شش ماه اساسنامه جامعه مزبور را تهیه نمایند. در شهریور سال 78 اساسنامه به تصویب هیات وزیران رسید.

نخستین مجمع عمومی جامعه حسابداران رسمی ایران در دوم شهریور ماه 82 با هدف انتخاب اعضای شورای عالی تشكیل و با پیام رییس جمهور فرزانه جمهوری اسلامی ایران جناب آقای سید محمد خاتمی كه توسط جناب آقای مظاهری وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی قرائت شد، افتتاح گردید. در این جلسه 11 نفر اعضای شورای عالی و 3 نفر اعضای علی البدل توسط رای مستقیم اعضای جامعه انتخاب شدند و فعالیت جامعه حسابداران رسمی ایران رسماً آغاز شد.
طبقه بندی: حسابرسی، 
ارسال توسط دیگه نمیخوام بدونی!
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر خود را در رابطه با وبلاگ ما بگویید.


تبلیغات


حسابداری و اقتصاد
افراد آنلاین
مترجم وبلاگ
حسابداری و اقتصاد

دانلود اهنگ

دانلود

دانلود رایگان

دانلود نرم افزار

دانلود فیلم

دانلود فیلم

شادزیست

قالب وبلاگ

لیمونات

شارژ ایرانسل

تک باکس

دانلود نرم افزار